برنج گیلان

معرفی کاشف برنج کاظمی

علی کاظمی

کاشف برنج کاظمی کسی نیست جز علی کاظمی. وی در اواخر سال های پایانی دهه 40 در جوانی خود از هواپیمایی پایین می پرد چرا که علی کاظمی چتر بازی ماهر بود. جالب است بدانید این فرد در ان زمان سربازی اجباری بود و در تیپ هوا برد شیراز فعالیت داشت و همچنین دوره چتر بازی خود را نیز به پایان رساند. پس از 14 پرش از هواپیما بالاخره این فرد بعد از دو دهه موفق به کشف برنج کاظمی شد. که این برنج یکی از خوش طعم ترین و مرغوب ترین برنج های ایرانی می باشد. علی کاظمی متولد 1324 می باشد و در روستای شکارگوراب در شهر فومن زندگی می کند.

 

داستان کشف برنج کاظمی

در سال 1367 میلادی علی کاظمی در حالی که در شالیزار خود قدم میزد متوجه چهار خوشه برنج سبز شد که تفاوت زیادی با برنج های کشت شده ی خود داشت. در ان دوره معمولا برنج هایی که کشت می شدند بی نام بودن و به صورت صدری و خزر کاشت می شدند. علی کاظمی دسته جداگانه برنج های متفاوت را در نظر گرفت و ریسه ی سفیدی دور تا دور ان ها کشید تا پس از رشد و زرد شدن بتواند تشخیص شان دهد. بعد از رسیدن خوشه ها ان ها را درو کرد و بهار سال بعد برنج های جوانه زده را در خزانه ای جداگانه کاشت کرد با گذر سال ها تعداد خوشه های برنج بیشتر شد به همین سبب آوازه ی برنج علی کاظمی به گوش تمامی کشاورزان رسید و در گیلان به محبوبیت منحصر به فردی دست یافت.

برنج کاظمی از ان دسته برنج های با کیفیت و خوش پخت است که خواستاران ان چه در سراسر کشور و چه در کشور های خارجی به دنبال این محصول هستند. همچنین برنج کاظمی به کشور های بین المللی نیز صادر می شود.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *